сряда, 6 ноември 2024 г.

НОВ СБОРНИК С ИСТОРИЧЕСКИ МАТЕРИАЛИ ЗА СЕВЛИЕВО И СЕВЛИЕВСКИЯ КРАЙ

 

НОВ СБОРНИК С ИСТОРИЧЕСКИ МАТЕРИАЛИ ЗА СЕВЛИЕВО И СЕВЛИЕВСКИЯ КРАЙ

 


Сборникът „СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ – ИСТОРИЧЕСКИ ИЗМЕРЕНИЯ, СЪБИТИЯ, ЛИЧНОСТИ“, съдържащ докладите от тридневната национална научна конференция по повод 70-та годишнина на Градски исторически музей и 100 години от началото на музейното дело в града, е отпечатан и може да се закупи в сградата на музея (Хаджистояновото училище).

На вниманието на любознателните читатели са предоставени 36 научни доклади и съобщения от 33 автори. От тях може да се научи много за историята на Севлиево и Севлиевския край, за неизвестни досега личности и събития.

Ето и съдържанието на сборника:

 

 



НОВ СБОРНИК С МАТЕРИАЛИ ЗА МИНАЛОТО НА СЕВЛИЕВО И СЕВЛИЕВСКИЯ КРАЙ ПРЕЗ 15-19 ВЕК

 

НОВ СБОРНИК С МАТЕРИАЛИ ЗА МИНАЛОТО НА СЕВЛИЕВО И СЕВЛИЕВСКИЯ КРАЙ ПРЕЗ 15-19 ВЕК

През 2010 г. Община Севлиево и Градски исторически музей организираха Национална научна конференция „430 ГОДИНИ СЕВЛИЕВО ГРАД“, в която участие взеха водещи специалисти по история на България за периода 15-19 век. Поради финансови затруднения материалите от конференцията бяха публикувани едва през настоящата 2024 г. Изданието бе посветено на 70-годишнината от създаването на Исторически музей – Севлиево, и 100 години от началото на музейното дело в града.



Издателство „М-Прес“ ООД – Севлиево, за пореден път предостави на вниманието на севлиевската общественост съвършено нови исторически материали и размишления за Севлиево и Севлиевския край през османския период. Десетте статии, включени в сборника, са дело на авторитетни историци от нашите университети и институти, вещи познавачи на историята на Османската империя, а също така и на севлиевските краеведи.

Сборникът започва със статията „Османски документи за Севлиево и Севлиевския край – архивни единици, обем, видове и тематични кръгове“ на проф. д-р Стефан Андреев, познат на севлиевци и като автор на сборника с подбрани османски документи за нашия край, излязъл през 2018 г. Публикацията му е изградена върху османски документи от 16 до 19 век, съхранявани в основното българско хранилище – Ориенталския отдел на Национална библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ и в Истанбулския архив към Генералната дирекция на държавните архиви на Република Турция. Представените извори включват специфична по характер и хронологичен обхват информация, която разкрива административната, стопанска, социална, демографска и религиозна характеристика на града и района. В края са предложени преводи на откъси от: кратък регистър от 1574-1596 г.; подробен регистър от 1613-1614 г. с данни за Серви с двете му махали; поименен регистър от 1691 г. с имената на платците на данъка джизие от Серви.

Във втората статия от сборника „Мнения за заселването и името на град Севлиево“, ст.н.с. д-р Христо Темелски, след обстоен историографски преглед на всичко писано по двата проблема, съобщава най-новите данни за възникването на Севлиево „малко след 1500 г. като село на турски колонисти“ и възприема мнението на турколога Васил Шанов, че името на селището означава „Пъдпъдъчено поле“. В приложения са дадени преводите на три нови османски документа от 17-18 век: поименен списък на платците на извънредния данък за 1642-1643 г. от Серви; молба от православния патриарх в Истанбул от 1700-1701 г.; молба от православния патриарх от 1770 г. Преводите на трите документа са дело на проф. Кр. Мутафова. Двете молби фиксират границите на Търновската митрополия в началото и през 70-те години на 18 век и Селви, като част от обхвата ѝ.

Проф. Красимира Мутафова, изтъкнат специалист по османистика от ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, взе участие в конференцията с изследването си за някои спорни въпроси относно ранната история на града, озаглавено „Ислям и християнство в Севлиево (Серви/Селви) в османската документация от 16-18 век“. Поради късното отпечатване на настоящия сборник, първоначално статията бе публикувана в Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново, XXXIII/2018.

Друг стойностен познавач на османското минало на българските земи, доцент д-р Румен Ковачев, специалист от Ориенталския отдел на Национална библиотека „Св.св. Кирил и Методий“, участва със статията си „Османският кадастър за Севлиево и околните поселения“. От неговите преводи научаваме имената на жителите на Серви през 1515-1516 г., 1541-1542 г. и на платците на данък „недвижима собственост“ през 60-те години на 19 век.

Д-р Кръстьо Йорданов от Института за исторически изследвания при БАН („Селища с войнушко население в Севлиевския край през първата половина на 16 век“) прави опит за реконструкция на състоянието на войнушката институция в района през първата половина на 16 век и стига до заключението, че тя запазва едно трайно присъствие, вследствие на силната приемственост с времето на свободната българска държава, че е стабилна откъм численост и възможности за възпроизводство на личния състав, че не е податлива на ислямизация и е далеч от криза и упадък, които ще станат факт през следващите векове. В сборника с документи за Севлиевския край са публикувани негови преводи на извлечения от два войнушки и един соколарски регистър.

Преводите и публикациите на учени като Красимира Мутафова, Румен Ковачев, Стефан Андреев и др. отвориха очите ни за османската експанзия и османското минало на Севлиевския край.

Петко Недялков, историк от Севлиево, изследва административната история на селищата от днешния Севлиевски край в статията „Нахия (каза) Хоталич/Селви през османския период 15-19 век“. Според него османското завоевание в края на 14 век прекъсва хода на естественото развитие на селищата от Севлиевския край, обединени дотогава около „обособен феодално-административен район с името Хоталич с едноименно селище“. След около век, в средата на 16 столетие, са възстановени административните функции на това средновековното селище Хоталич. Около него, а впоследствие при новото селище – Селви, се формира административно-териториалната единица нахия (каза) Хоталич, наричана също Серви или Селви. През 17-19 век с укрепването и разрастването на централното градско селище се оформя окончателно и обликът на каза Хоталич/Селви. Името на средновековната крепост и селището при нея се запазва като наименование на административната единица през целия османски период.

Доцент д-р Цветолюб Нушев от Национална библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ осветлява дейността на Севлиевското македоно-одринско дружество в началото на 20 век и разказва за неговата съпричастност към страданията на поробените и все още неосвободени братя българи в Македония и Одринско в статията си „Македоно-одринското дружество в Севлиево 1900-1902 г.“

В материала на бившия директор на музея Найден Петров „Из отчетите на севлиевските окръжни управители 1888-1897 г.“ се прави преглед на развитието на Севлиевска околия – поминък, образование, пътища и демографски потенциал в края на 19 век.

Чрез нов прочит на сведенията на Феликс Каниц, Надежда Ботева, археолог при музея, разказва увлекателно за първия ханджия в града в материала си „Първият българин-ханджия в Севлиево“.

„Батошевският мъжки манастир „Успение пресвятия богородици“ и април 1876 г.“ е последната статия от сборника, дело на Ивета Миленова, в миналото уредник, а понастоящем директор на музея. Статията проследява възстановяването на манастира и превръщането му в религиозно, духовно и просветно средище в района, разказва се за кървавия принос на монашеското братство през април 1876 г. за освобождението на България.

Сборникът „СЕЛВИ. НАХИЯ ХОТАЛИЧ“ е интересно историческо четиво, което може да се закупи в сградата на Градски исторически музей – Севлиево (Хаджистояново училище).